/

TÜP BEBEK AVRUPADA 1/60 TÜRKİYEDE 1/40000

BATI AVRUPA'DA 60 BEBEKTEN 1'İ TÜP BEBEK YÖNTEMİYLE DÜNYAYA GELİRKEN TÜRKİYE'DE BU ORANIN 40 BİNDE 1 OLDUĞU BELİRTİLDİ

Batı Avrupa´da 60 bebekten 1´i tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelirken, Türkiye´de bu oranın 40 binde 1 olduğu belirtildi.Üreme Endokrinolojisi, Infertilite ve Yardımla Üreme Teknikleri Derneği´nce düzenlenen, ´2. Ulusal Üreme Endokrinolojisi ve Infertilite Kongresi´, Kemer ilçesine bağlı Beldibi beldesindeki Sungate Port Royal Hotel´de başladı.

Kongre Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yaralı, kongreye 15´i yabancı bilim adamı olmak üzere bin kişinin katıldığını söyledi. Prof. Dr. Hakan Yaralı, 2005 Şubat ayına kadar yılda 20 bin tüp bebek uygulaması yapıldığını, bu tarihten itibaren tedaviyi devletin desteklemesiyle sayının 1.5 kat arttığını söyledi.

Tüp bebek uygulamasının dünyada ve Türkiye´de giderek arttığını belirten Yaralı, kısırlık tedavisindeki geleneksel yöntemlerden uzaklaşıldığını kaydetti. Prof. Dr. Yaralı, tüp bebek uygulamalarının sosyal güvenlik kapsamına alınmasıyla uyulama sayısının arttığına dikkat çekti.

Batı Avrupa´da 60 bebekten birinin tüp bebek yöntemiyle dünyaya geldiğini bildiren Prof. Dr. Yaralı, Türkiye´de bu oranın 40 binde bir olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Yaralı, uygulama maliyetinin azalması, sosyal güvenlik kapsamına girmesi ve başarı oranının artmasıyla tüp bebek merkezi sayısının da hızla arttığını anlatarak, merkezlerin başarı oranındaki kriterlerin, uygulama başına canlı bebek oranı, çoğul gebeliğin azlığı ve embriyo dondurma uygulamalarındaki başarı olduğunu söyledi.