Cinnah Cad. No:54 Çankaya Ankara Türkiye
+90 312 442 5656   +90 530 151 5330

PGS HANGİ RAHATSIZLIKLAR İÇİN UYGULANIR?

Preimplantasyon genetik tanı PGT'yi biz çocuklarda genetik hastalıkların engellenmesi kapsamında da kullanıyoruz. Ülkemizde çok yaygın olarak akraba evlilikleri görülmektedir. Bu da sağlıksız çocukların oluşması riski anlamına gelir. Bu anlamda PGS, kadın veya erkeğin taşımış olduğu genetik hastalıkların çocuğa taşınmasını, Akdeniz bölgesinde Akdeniz anemisi, orak hücre anemisi (sickle-cell anemia) gibi çok sayıda genetik hastalığın engellenmesinde rol oynamaktadır.

PGS, bu çiftlerde gebe kalmakta sıkıntı olsun olmasın hastalık oluşmadan embriyonun tespit edilmesi ve doğru embriyonun tüp bebek teknikleri ile rahim içerisine yerleştirilmesine izin verebilmektedir.

PGS'nin bir diğer uygulama alanı da yapılsal ya da sayısal kromozomal kırıklar, yapısal ya da sayısal kromozomal problemlerdir. Biz bunlara translokasyon diyoruz. Bu olguların bir kısmı erkek tarafında ise, ciddi sperm bozuklukları ve erkeğe bağlı kısırlıklar; kadın tarafına gelince nedeni belli olmayan tekrarlayan düşükler ile karşımıza gelebilmektedir. Kadın veya erkekte mevcut olan ancak görünür bir problem yaratmayan bu kromozom kırıkları birinci ve ikinci olgunlaşma evresinde yumurta veya spermde ciddi problem yaratabilmektedir. Ya normal miktarda ya da düşük veya fazla miktarda genetik materyalin embriyoya taşınmasına neden olmaktadır.

Elbette fazla ya da az materyalin taşınması beraberinde düşük riskini getirmektedir.

Aslında sayfalarca sıralayabileceğimiz tüm bu genetik hastalıkların engellenmesinde veya yapısal ya da sayısal kromozom problemleri olan çiftlerde sağlıklı embriyonun belirlenerek rahim içerisine konularak yerleştirilmesine PGT uygulamaları imkan tanımaktadır.

PGT dışında bir de PGS uygulamaları mevcuttur. İleri kadın yaşında, 36 - 38 yaş üstü kadınlarda, mükerrer tüp bebek başarısızlıklarında ya da nedeni belli olmayan tekrarlayan düşüklerde biz 46 sayısını, 46 kromozom içeren embriyonun tespit edilerek, doğru embriyonun belirlenerek rahim içerisine yerleştirilmesi kapsamında PGS uygulamalarını başarı ile uygulamaktayız.